fbpx
Title Image

Uyutarak Tedavi (Sedasyon)

Home  /  Uyutarak Tedavi (Sedasyon)

Bu anestezide hastanın hava yolları açıktır ve sorulan sorulara cevap verebilir. Bu işlemin anestezi uzmanı tarafından yapılması gerekir. Derin uyku hali de olan sedasyon, bilincin baskılanması sonucu oluşur. Sedasyon verilen hasta, el ve ayak parmaklarına bağlanan bir cihazla takip edilir. Bu cihaz oksijen oranını ölçmektedir. Bazı yönlerden genel anesteziye benzese de asında bu genel anestezi değildir. Komutlara cevap veren hasta derin bir uyku halindedir ve bu işlem muayenehanede yapılmaktadır.

Uyutarak Tedavi Sedasyon

Uyutarak tedavi sedasyon genel anesteziden farklı olarak hastanın solunumunu kendisinin yapabildiği , uzman doktor tarafından damar yolundan ilaç verilip uyutulduğu hastada anksiyete, korku , öğürme refleksini bitiren bir uygulamadır.

Sedasyon ile  hastanın gereksinim duyduğu tüm dental tedaviler yapılabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanabilir. Sedasyon uygulanan çocuklarda ve yetişkinlerde hasta ağzındaki problemler tek seansta giderilebilir.

Uyutularak tedavi olarak bilinen sedasyon, genel anestezi uzmanı tecrübeli doktorlar tarafından kliniklerde güvenli bir şekilde yapılabilir. Hasta konforunu arttıracağı gibi seans sayısını düşürerek zamandan da tasarruf sağlanır.

Hekimin verdiği komutlara ve uyaranlara tepki veren hastanın tansiyonu düzenli olarak ölçülür. Anestezi uzmanın verdiği ilaçla sedasyon işlemi gerçekleştirilen hasta herhangi bir ağrı duymaz. Bu da psikolojisinin bozulmamasına ve daha sonra uygulanacak işlemlere olumsuz yargı geliştirmemesine neden olur.

Sedasyon uyutarak tedavi (sedasyon) Uyutarak Tedavi (Sedasyon) Sedasyon
Uygulamanın en önemli sebepleri diş hekimi korkusu ve bulantı refleksidir
Diğer nedenler ise çocuklarda korkuya sebep olan ve uzun seanslar gerektiren tedavilerin korkusuz ve kolayca yapılabilmesidir Ayrıca zihinsel ve bedensel engelli çocuklarda da tedavi kolaylığı sağlar
Hasta sedasyon için verilen madde kesildikten kısa bir süre sonra kendine gelir.

Avantajları

  • Diş hekimi  stresinin ortadan kaldırılması ve bulantı refleksinin önlenmesi ile hekim açısından rahat bir çalışma ortamı sağlar.
  • Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratır ve korku hissini tamamen giderir.
  • Ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı hastanın hissetmesini önler.
  • Kalp hastaları ve hiper tansiyonu olan hastalarda lokal anestezi ortamının  rahat tolere edilmesini sağlar
  • Özellikle korkuya eğilimli çocuklarda olumsuz  psikolojik  travmaları engeller. Onların işlem sırasında uygulamanın başarısını etkileyecek hareketlerde bulunmasını engeller.

Hekimlerimiz

Branşında uzman hekimler ile bir ekip çalışması çerçevesinde, en güncel ekipmanları kullanarak genel anestezi gerektirmeyen her türlü ağız ve diş sağlığı tedavi hizmetlerini sunmaktayız.

2017 Temmuz ayında Zorlu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini kurmuştur. Yurt içi ve yurt dışı birçok kongre , sempozyum ve kurslara katılmıştır.

Diş Hekimi

Diş Hekimliği Fakültesinden başarı ile mezun olmuştur.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Laçin Postacı Diş Hekimliği Fakültesini Başarıyla Bitirdikten Sonra Zorlu Diş Polikliniğinde Hasta Kabulüne Başlamıştır.