fbpx
Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

0.242 248 36 46 0.555 802 42 20
Pzt - Cmrt: 9:00 - 22:00 Çalışma Saatleri
info@zorludis.com E-Mail
Title Image

Süt Dişleri Neden Önemlidir? Yer Tutucu Nedir?

Anasayfa  /  Süt Dişleri Neden Önemlidir? Yer Tutucu Nedir?

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt dişleri besinlerin çiğnenmesi, alttaki daimi dişin korunması, gelecek olan dişlerin yerlerinin korunması, çene kemiğinin gelişimi için önemlidir. Çocuğun konuşmasını ve beslenmesini birinci dereceden etkileyen etkendir.

süt dişi

Süt Dişleri Neden Kaybedilir?

Süt dişleri altındaki daimi dişlerin gelişimine kadar ağızda kalır ve daimi dişlerin çıkma zamanında dökülürler.Her dişin belirli bir sürme yaşı vardır. Bazen tedavi edilemeyecek çürükler, travma vb. nedenlerle süt dişleri erken kaybedilebilir. Erken süt dişi kayıplarında önlem alınmazsa şekil, estetik, fonksiyon yönünden sıkıntılara yol açılabilir.

Yer Tutucu Nedir?

Süt dişlerinin erken çekimlerinden sonra çekim yeri yer tutucularla korunup alttan gelecek daimi dişin normal sürmeleri sağlanmalıdır. Erken kaybedilen süt dişlerinin yeri yer tutucularla korunmazsa boşluk kapanabilir ve  ömür boyu ağızdan kalacak olan dişler yer bulamayıp ortodontik problemlere yol açabilir, süre ve maddiyat olarak daha zorlu tedaviler gerekebilir. İhtiyaca göre ve diş kayıp sayısına göre hareketli ve sabit olmak üzere diş hekimi tarafından planlanan yer tutucuların hazırlanması da kolaydır.

Yer Tutucu Tedavisi Nasıldır?

Ağızda ölçü alınarak hazırlanırlar ve kolayca ağıza takılırlar. Dişlerin çıkacağı yaşa kadar kullanılması gereklidir ve çıkartılacağı zaman diş hekimi tarafından karar verilir. Acısız,herhangi bir zararı olmayan ve kolay bir işlem olmasına rağmen çocuğun ilerideki yaşantısında ağız sağlığı açısından önemli bir adımdır.

Her Süt Diş Kaybından Sonra Yer Tutucu Gerekli Midir?

Diş hekimi muayenesinden sonra hastanın yaşı , kemiğin gelişim durumu ve daimi dişin çene kemiğindeki durumuna göre gerekli olup olmadığına karar verilir.

 

Sonuç olarak yer tutucular; ortodontik, estetik ve fonksiyonel problemlerin önüne geçmek için uygulanması kolay apereylerdir.

yer tutucu

Hekimlerimiz

Branşında uzman hekimler ile bir ekip çalışması çerçevesinde, en güncel ekipmanları kullanarak genel anestezi gerektirmeyen her türlü ağız ve diş sağlığı tedavi hizmetlerini sunmaktayız.

2017 Temmuz ayında Zorlu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini kurmuştur. Yurt içi ve yurt dışı birçok kongre , sempozyum ve kurslara katılmıştır.

Diş Hekimi

Diş Hekimliği Fakültesinden başarı ile mezun olmuştur.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Laçin Postacı Diş Hekimliği Fakültesini Başarıyla Bitirdikten Sonra Zorlu Diş Polikliniğinde Hasta Kabulüne Başlamıştır.