fbpx
Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

0.242 248 36 46 0.555 802 42 20
Pzt - Cmrt: 9:00 - 22:00 Çalışma Saatleri
info@zorludis.com E-Mail

Sağlık Rehberi

Implant Nedir? Zor Bir Tedavimidir?

S : Kemik yüksekliğim implant için yetersizse implant yapılabilinir mi?

 

Üst çenede burun tabanı ve sinüs boşluğu kemik mesafesini sınırlayan oluşumlardır. Tedavi seçiminde sinüs ve burun tabanı osteotom dediğimiz cerrahi iticilerle 3mm kadar  kolayca itilip implant yerleştirilebilinir. Bu itme mesafesi yetersiz olacaksa alternatif olarak kısa implant dediğimiz shorter implantlar kullanılabilinir yada sinüs kaldırma ameliyatı ile bölgeye kemik greftleri ile kemik dolgusu yapılabilinir.

 

Alt çenede içinden sinir ve kan damarlarının geçtiği mandibular kanala mesafe önemlidir . Kemik uzunluğu standart implant için yetersizse kısa implantlar ( shorter implant) tercih edilebilir. Cerrahi olarak hastanın kendi çenesinin arka bölgesinden alınan kemik plakası ile yükseltme yapılabilir. ( Khoury tekniği)

Bunun yanında anatomik oluşumlardan kaçarak yani implantları açılı yerleştirerek all on four veya all on six dediğimiz sistemle implantler yapılıp üzerine uygun kaplama yada protez yapılır.

 

S:  İmplantlarımı yaptırdım, kaplamalar da takıldı. İmplantlarıma bir şey olur mu?

 

İmplant yaptıran hastalar implantlarının ne kadar süre ağızda duracağını ve ömürlük olup olmadığını merak ederler. İmplantlar kendi diş kökümüzün yerini tutan , sonradan çene kemiğine yerleştirilen titanyum maddelerdir.

Hastaların diş kayıpları çürük sebebiyle olsa da çoğunlukla diş eti hastalığı ve kemik kaybına bağlıdır.

Sistemik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar (diabet , bifosfanatlar), diş gıcırdatma, sigara kullanımı, yetersiz ağız hijyeni ve düzenli diş temizliği yaptırmama implantlar için her zaman olumsuz etki yapacaktır.

İmplant etrafında diş eti iltihabı başlayıp ,ilerlerse implant ve kemik arasında ayrılma olup hasta implantını kaybedebilir. Bunu önlemek için ağız bakımı özenli yapılmalı ve hekim kontrollerine zamanında gidilmelidir. Bizler dişlerimize ve implantlarımıza ne kadar özen gösterirsek onlar da bize sorunsuz hizmet etmeye devam ederler. Aslında bunun en güzel ve somut örneği kullandığımız otomobillerdir zamanında genel bakım, yağ – su kontrolü yapılmayan yüz milyarlık arabalar sizi yarı yolda bırakabileceği gibi gerekli bakım yapılmış arabalar uzun süre hizmet edebilirler.

S: İmplant fiyatı ne kadar? İmplant fiyatları neden bu kadar farklı?

İmplant fiyatları markalarına , üretildikleri ülkere,implant yapılacak bölgenin yeterli olup olmamasına, implant üzerine tasarlanan protezde kullanılacak üst yapı seçeneğine göre değişiklik gösterir.

Uygun fiyatlı implantlara her zaman kötü diyemeyeceğimiz gibi pahalı implant ta belki kemiğiniz için uygun olmayacaktır. İmplant ücreti belirlenirken tedavinin bütününü düşünmek önemlidir.

Biz kliniğimizde hastanın sistemik durumu ve kemik yapısına göre uygun olan implantı hastanın gereksiz harcama yapmasını gerektirmeyecek şekilde sunmaya özen gösteriyoruz.

İmplant ücreti en çok sorulan sorulardan olmakla beraber implant ücretlerini belirleyen faktörleri yazımızda anlatmaya çalıştık. Hastaların karar verirken kendi mantıklarını kullanmaları da  bu konuda çok önemlidir .