fbpx
Title Image

BRUKSİZM – DİŞ GICIRDATMA

Home  /  BRUKSİZM – DİŞ GICIRDATMA

BRUKSİZM – DİŞ GICIRDATMA

Diş gıcırdatma alışkanlığı bruksizm olarak adlandırılır. Uykuda bilinç altında olduğu için kişi, diş sıktığının farkında olmaz, sadece sonuçlarını farkedebilir. Özellikle sabah şakaklarda yoğunlaşan baş ağrıları, kulak önlerinde ve yanaklarda ağrı, diş yüzeylerinde anormal aşınma, yüzde yorgunluk hissi, dişlerde hissedilen hassasiyet, dil kenarları ve yanak içlerinde diş izlerinin belirgin olarak izlenmesi bruksizme bağlı olabilir.

bruksizm, diş gıcırdatması bruksİzm – dİŞ gicirdatma BRUKSİZM – DİŞ GICIRDATMA bruksizm di   g  c  rdatmas

BRUKSİZM NEDENLERİ?

Stres, beslenme yetersizliği, alerjik ve endokrin hastalıkları, santral sinir sistemi bozuklukları, genetik faktörler, ilaç kullanımı, maloklüzyon, yanlış dental tedavi uygulamaları bu rahatsızlığın nedenleri arasında sayılabilir.

BRUKSİZM TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Davranışsal Tedavi

Bruksizm, sigara, alkol, kafein ve ilaç bağımlılığı gibi risk faktörlerinden kaçınma, eğitim düzeyinin arttırılması, rahatlama teknikleri, uyku hijyeni, hipnoterapi, bilişsel davranışsal teknikler gibi davranışsal stratejilerin uygulamaya konması ile kontrol edilebilir.

Dental Tedavi

Bruksizm tanısı konmuş hastaların iyi bir ağız hijyeni, uyku düzeni ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmesi gerekir. Ağız ve yüz yapılarının daha fazla zarar görmesini engellemek için düzenli kontrol, tedavide önemli bir rol oynar. Diş gıcırdatmada sıkmaya neden olan masseter kasına botoks yapılabilir. Bu tedavi hastada o kası devre dışı bırakarak diş sıkmasını engellemeye yarar. Diş gıcırdatma problemi için hastanın ağız ve diş yapısına göre gece plağı ( dental splint ) yapılabilir. Bu diş plakları çene fonksiyonuna göre değişiklik gösterebilir. Dental splintler dişlerin aşırı kapanışını önler ve böylelikle kasların aşırı çalışmalarına izin verilmemiş olur. Dişler arasındaki uyumsuzluğu ve diş aşınmalarını önleyen, sert akrilikden yapılan hareketli apereylerdir. Bruksizimdeki kas hassasiyeti, baş ağrısı, kulak ağrısı,çiğneme kaslarında hassasiyet, kaslarda ağrılı spazmlarla ilişkilidir. Aşırı çalışan kasların dinlenmeleri ve iyileşmelerini sağlamak amacıyla dental splint uygulamaları ortak tedavi yaklaşımlarından biridir. Ancak splintler hastayı iyileştirmez, sadece onlara kendilerini iyileştirme şansı sağlar.

bruksizm nedir bruksİzm – dİŞ gicirdatma BRUKSİZM – DİŞ GICIRDATMA bruksizm 750x422

Hekimlerimiz

Branşında uzman hekimler ile bir ekip çalışması çerçevesinde, en güncel ekipmanları kullanarak genel anestezi gerektirmeyen her türlü ağız ve diş sağlığı tedavi hizmetlerini sunmaktayız.

2017 Temmuz ayında Zorlu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini kurmuştur. Yurt içi ve yurt dışı birçok kongre , sempozyum ve kurslara katılmıştır.

Diş Hekimi

Diş Hekimliği Fakültesinden başarı ile mezun olmuştur.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Laçin Postacı Diş Hekimliği Fakültesini Başarıyla Bitirdikten Sonra Zorlu Diş Polikliniğinde Hasta Kabulüne Başlamıştır.