fbpx
Title Image

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Home  /  Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? Ağız Kokusuna Neden Olan Birkaç Etken Olabilir, Bu Yazımızda Maddeler Halinde Ağız Kokusunu Nasıl Gidere Bileceğinize Değindik

1-Diş çürüklerinden ve diş eti iltihaplarından korunun;

Ağız kokusunun önemli nedenleri diş çürükleri ve diş eti iltihaplarıdır. Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

 

2-Eski köprü ve protezlerinizi kontrol ettirin;

Eskimiş köprü ve protezlerin arasında besin artıkları birikir ve bu artıklar kötü kokuya neden olur.

Eskimiş köprü ve protezleriniz varsa bunları yeniletmeyi ihmal etmeyin.

 

3-Sakız çiğneyerek tükürük salgısını artırın;

Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. Gece boyunca tükürük salgısı azalır ve ağzınızın içindeki bakteriler de ağzınızın kötü kokmasına neden olur. Sabahları kalktığınızda ağızınızdaki kötü kokunun nedeni budur. Şekersiz sakız veya xylitol içeren sakızlar çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur.

 

4-Tarçın kullanın bakterilere savaş açın;

Tarçın bakterilerle mücadelede önemli bir besindir. Uygun sıvı ve yiyeceklerde kullanarak bakterilere dur diyebilirsiniz.

 

5-Bol bol su için;

Bol bol su içmek ağız kokusuyla mücadelede çok önemlidir. Ağız içindeki bakterilerin yok olmasına ve tükürük salgısının artmasına yardımcı olur.

 

6-Ağzınız açık uyumayın;

Burun tıkanıklığı, sinüzit vb. solunum yolları rahatsızlıklarında burun tıkalı olduğunda uyku esnasında ağız yoluyla nefes alınıp verilir. Bu durum ağızda kuruluğa ve bakteri oluşumunun artmasına neden olur. Tıkalı bir burunla uyumamaya gayret edin gerekiyorsa tedavi olun.

 

7-Şeker tüketiminden kaçının;

Şeker diş çürüklerine neden olur. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için mümkün olduğunca az tüketin

 

8-Daha çok çiğneyin;

Besinler ne kadar çok çiğnenirse tükürük salgısı da bir o kadar artar böylelikle ağızda besin parçası kalma riski en aza iner. Bu sayede ağız içerisinde daha az bakteri barınır.

 

9-Diş ipi fırçanın ulaşamadığı yerlere ulaşır;

Fırçanın ulaşamadığı yerlere diş ipi yardımıyla ulaşabilirsiniz. Bu sayede bakteri ve diş taşı oluşumunu en aza indirebilirsiniz.

 

10-Sigara ağız kuruluğuna ve kokuya neden olur;

Sigara içmek ağız kuruluğuna ve ağız kokusuna neden olur. Ağız içerisinde bakteri oluşumunu hızlandırır. Dişlerde sararmaya, diş eti hastalıklarına sebep olur.

Ağız kokusu ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? A    z kokusu e1525700331932

Hekimlerimiz

Branşında uzman hekimler ile bir ekip çalışması çerçevesinde, en güncel ekipmanları kullanarak genel anestezi gerektirmeyen her türlü ağız ve diş sağlığı tedavi hizmetlerini sunmaktayız.

2017 Temmuz ayında Zorlu Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini kurmuştur. Yurt içi ve yurt dışı birçok kongre , sempozyum ve kurslara katılmıştır.

Diş Hekimi

Diş Hekimliği Fakültesinden başarı ile mezun olmuştur.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Laçin Postacı Diş Hekimliği Fakültesini Başarıyla Bitirdikten Sonra Zorlu Diş Polikliniğinde Hasta Kabulüne Başlamıştır.